MESTER ÉS INAS PROGRAM SZAKMAI BESZÁMOLÓJA (2024)
HARTAI NÉPI BÚTORFESTÉS
Mester: Schneider Péterné, 6326 Harta Kossuth Lajos u. 79, 30/374-8662
Inas: Grőb Léna, 6326 Harta Sport u. 9, 30/546-5130
Az első foglalkozást 2023. december 2-án tudtuk megtartani. Majd az időpontok egyeztetése után heti egy alkalommal történt meg a tudásátadás. Előre tervezett munkaprogram szerint dolgoztunk.
Első program: Előkészített nyers faáru csiszolása, rájbolása. Kék alapszín festése két rétegben, közötte száradási időt biztosítunk a csiszolásnak , hogy minél szebb és simább felületet kapjunk.
Második program: megadott felületekre jellegzetes hartai motívumokat szerkesztünk, a pontosság és a szimmetria figyelembe vételével. Főbb virágok helyének jelölése után a festést az egymást követő munkafolyamatokkal végezzük el.
Harmadik program: Festést mindig a virágok alapszíneinek festésével kezdjük. Bordó, piros és narancsszínekkel. Ezt követik a zöld behúzások, strihák, levelek és szárak festése. Bordó strihák behúzását a zöld szár mellett kezdjük és minden második helyet hagyjuk üresen a következő színnek. Bordó színnel satírozhatjuk a narancs alapú virágokat. Piros színnel folytatjuk a festést. Minden második üres helyre festjük a piros strihákat. Ekkor pirossal satírozhatjuk a bordó és a sárga alapszínű virágokat is. Narancs színnel töltsük ki az üresen hagyott helyeket, ekkor a szivárványkoszorú (vonalas mintánk) elkészült. A bordó és piros alapszínű virágjainkat satírozzuk narancsszínnel. Fehér színűek lehetnek a gombák, szegfűk és gyöngyvirágok.Satírozások fehérrel: tulipánok, tojásvirágok, nyolcas-szirmos virágok. Valamint fehérek az apró díszítésű pöttyözések. Díszítés befejező művelete a piros szegélyzés és a pirosítás.
Negyedik program: Fedő védőréteg kialakítása a bútorokon. Végezhetjük matt vagy selyemfényű bútorlakkal, két rétegben. A műveletet a rétegek között száradási időt biztosítva végeztük el.
A Mester és Inas Pályázatra tervezett négy termék elkészült: hartai festett sámli, szalvétatartó, kis doboz és tulipános kis ládikó.
Közben a Vándorlegény Ifjúsági Pályázatra is készültünk öt kisebb termékkel, sikeresen: díjazott alkotások kerültek kiállításra. Ezen a kilenc alkotáson igyekeztünk többféle virágot, jellegzetes motívumot és a figurális ábrázolást is megjeleníteni.
HARTA 2024.06.12. Schneider Péterné
DÍSZÜVEG- ÉS KOSÁRFONÁS
Immár harmadik éve oktatom a program segítségével a tanítványomat. Első évben a kosárfonás alapfogásait tanítottam, a második évben a demizsonfonást és a díszüvegfonás vettük át, idén a fő hangsúly az alapanyag előállításán volt.
A díszüveg meghatározó anyaga a nyúlvessző (salix rosmarinifolia), vagy serevényfűz, ami vadon terem a Homokhátságon. Nem termeszthető, beszerzése idő- és munkaigényes. Azt, hogy hogyan tisztítjuk ki a bokrokat, hogyan gondozzuk, hogyan és mikor takarítjuk be az egy éves növényeket és miként dolgozzuk fel, ez volt az idei év fő programja. Munkánk eredményeképp a tanítványomnak 15-20 évre elegendő alapanyaga lesz a fonáshoz.
A megtisztított vesszőbokor egy év múlva hoz olyan ágakat, ami a díszüveghez, vagy kosárfonáshoz megfelelő minőségű. Az ágas régi vesszőket ágseprűnek lehet felhasználni. A már működő, régebben kitisztított, általam gondozott bokrokról az egy éves, elágazásmentes vesszőket vágtuk le. A feldolgozás folyamatát megmutattam: a kézi hántolóvilla használatát, a vesszőszárítás mikéntjét, majd a minőség- és hosszúság szerinti válogatást.
A műhelymunkára is hagytunk időt. Demizsonfonás volt az első feladat, amihez önállóan kellett a tanítványomnak az anyagot megválogatni, a fonószálat meggyalulni: először a gépi gyalun, majd a kézi gyalu segítségével a sínvesszőt egyenletessé tenni. A demizson fonása saját elképzelés szerint, szalagos mintával készült.
A projekt utolsó feladataként Tamás késztett egy nagyméretű üvegballonnak kosarat. A tervezés és a kivitelezés önállóan ment. Az elkészült munkával sajnos nem volt elégedett, a karótartás nem sikerült, az elkövetkező időkben ezen még dolgoznia kell. Az utolsó munka kudarca ellenére elégedett vagyok az elvégzett munkával. Inasomnak hosszútávú tervei vannak, ezért kérte tőlem, hogy segítsek neki nyúlvesszőbokrokat találni a lakókörnyezete közelében, tanítsam meg, hogyan kezelje, gondozza a növényt, és jusson hozzá az alapanyaghoz.
A demizsonfonásban nagyon ügyes, a díszüvegfonás alapjait elsajátította. Szereti ezt a szakmát.
tehetséges, sok-sok gyakorlással szép tárgyakat fog készíteni.
Kiskunfélegyháza, 2024. június 20.
Bene Ágoston Tiborné