Tagjaink

Egyesületünk tagjai között fazekasok, szövők, hímzők, kosárfonók, nemezesek,  csipkeverők, fafaragók, kékfestők, játékkészítők, mézeskalácsosok, stb. vannak.

Mindenkit szeretettel várunk rendezvényeinkre, kiállításokra, táborainkba, kézműves foglalkozá-sainkra.

Navigáció

Bejelentkezés

Egyesületünket megtalálja a Facebookon is

ASzakkör

Szarka Vëra Hímzőpályázat helyezettjei

Vëra néni fentről mosolyog...
Szép sikereket értek el az egyesület hímzői a I. Szarka Vëra Hímzőpályázaton.
A kalocsai hímzőpályázat névadója, Szarka Vëra (Romsics Lászlóné) 1941-ben született Homokmégyen. A kalocsai hímzések előrajzolója és továbbfejlesztője volt. Író, hímző, pingálóasszony, a príma díj népművészet kategóriájának különdíjasa, a Népművészet
Mestere. Vëra néni olyan hatalmas tudás birtokában volt, mely több generáció alatt halmozódott föl. A mai utódok feladata, hogy e kincsestárat ne engedjék a múlt homályába veszni.
Mindezek jegyében a Hagyományok Háza, Homokmégy Község Önkormányzata, Kalocsa Város Önkormányzata, a Kalocsai Múzeumbarátok Köre és a kalocsai Viski Károly Múzeum
a kalocsai hímzés témakörben hirdette meg a Szarka Vëráról elnevezett Országos Hímző Pályázatot.
A felhívás célja volt a kalocsai hímzés népszerűsítése és történeti korszakainak
megismertetése. Az első alkalommal meghirdetett pályázatra magas színvonalon 37 alkotótól érkezett be összesen 87 db pályamunka, melyeket egy szakértőkből álló zsűri bírált el.
Az egyéni és csoportos alkotók két kategóriában nevezhettek – hagyományos, valamint modern népi iparművészeti alkotások témakörben. A pályázat befogadta továbbá továbbá a kalocsai gyöngyhímzéseket, és a hagyományos kalocsai motívumokkal írt hímestojásokat is.
A legjobb alkotásokat kiállításon mutatták be, mely 2022. november 26-ig keddtől szombatig, 13 és 17 óra között volt megtekinthető a Városi Galériában (Kalocsa, Szent István király út 12-14).
A pályázat díjait a névadóhoz kötődő két település intézményei, így a Viski Károly Múzeum, a budapesti Hagyományok Háza, a Kalocsai Múzeumbarátok Köre, a Homokmégy Községért Alapítvány, a kalocsai és a homokmégyi önkormányzat, valamint két magánszemély Kálóczi Norbert és Markó László, a Kalocsai Múzeumbarátok Köre elnöke ajánlotta fel, de osztott ki jutalmakat a Kalocsai Kézműves Kör és Jenei Anikó népi iparművész is.
A Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület öt tagja e pályázaton rangos elismerésben részesült:
Hagyományos kategóriában:
- második helyezést ért el Romsicsné Balogh Mária népművészet ifjú mestere,
- harmadik helyezést ért el Kripta Istvánné népi iparművész
- különdíjat kapott Madarász Lászlóné és Gulyás Lászlóné
Modern kategóriában:
- különdíjat kapott Mészárosné Szabadi Amália népi iparművész
A Kalocsai Kézműves Kör asszonyai javaslatára alapította meg az öt kiíró a Szarka Vëra Országos Hímző Pályázatot.
A Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület kalocsai díjazott tagjai 2020-ban többedmagukkal alakították meg a Kalocsai Múzeumbarátok Köre keretein belül a Kalocsai Kézműves Kört. Küldetésük népszerűsíteni, feleleveníteni és a modern követelményekhez igazítani a kalocsai autentikus mintákat és tovább vinni Szarka Vëra szellemi örökségét, hogy Kalocsának és környékének ne csak népművészeti múltja, de jelene és jövője is meghatározó legyen.