Vízkereszt
A vízkereszt vagy más néven háromkirályok egy keresztény ünnep, amelyet január 6-án ünnepelünk. A nyugati kereszténység minden évben ekkor emlékezik meg a napkeleti bölcsek, Gáspár, Menyhért és Boldizsár látogatásáról a gyermek Jézusnál. A keleti keresztény egyházak Jézusnak a Jordán folyóban Keresztelő Szent János általi megkeresztelkedését celebrálják ezen a napon.
Jézus megkeresztelkedésének emlékére a katolikus templomokban vizet szentelnek, s ebből a hívek hazavihetnek valamennyit. Egész évben ebből merítenek kereszteléshez és más szertartásokhoz, ahol szenteltvizet használnak. A templomok bejáratánál kihelyezett medence kezdetben tényleges mosakodásra szólt, ezt később átvette egy rituális tisztálkodás, megszentelődés a szenteltvíz által. Sok vallásos családban otthon is volt egy kis, falra szerelhető szenteltvíztartó, melybe imádkozás, keresztvetés előtt mártották az ujjukat. A zarándokhelyeken a rózsafüzér mellett a szenteltvíztartó volt a legkeresettebb kegytárgy.
Vízkereszttel lezárul a születési ünnepkör, most egy víg időszak, a farsang következik, mely a húsvét előtt nagyböjt kezdetéig, hamvazószerdáig tart.